Vytopil som suseda – Vytopil ma sused

Lukáš Ščehovič
18. novembra 2024
47
vytopený byt, vytopený dom, poistenie nehnuteľnosti a domácnosti, poistenie bytu, poistenie bytu

Vytopením bytu alebo domu môžu vzniknúť pomerne veľké škody, ako napríklad popraskané omietky, poškodený náter, napuchnuté parkety, poškodené elektrické spotrebiče, nábytok a ďalší majetok. Preto je potrebné konať čo najrýchlejšie, aby sa škody čo najviac eliminovali, a čo najskôr kontaktovať poisťovňu. V prípade vytopenia vás chráni poistenie nehnuteľnosti a domácnosti, a ak vytopíte susedov, chráni vás poistenie zodpovednosti, ktoré je väčšinou súčasťou poistenia nehnuteľnosti.

Najvýhodnejšie poistenie nehnuteľnosti a domácnosti online

Poistenie nehnuteľnosti a domácnosti
Výpočet ceny

Najčastejšie príčiny vytápania

Vytopenie bytu alebo domu môže spôsobiť značné škody, ako sú popraskané omietky, poškodený náter, napuchnuté parkety či zničené elektrické spotrebiče a nábytok. Preto je dôležité reagovať okamžite, aby sa rozsah škôd minimalizoval, a čo najskôr kontaktovať poisťovňu. Poistenie nehnuteľnosti a domácnosti vás ochráni v prípade vytopenia, a ak dôjde k vytopeniu susedov, kryje vás poistenie zodpovednosti, ktoré je zvyčajne súčasťou poistenia nehnuteľnosti

Ako Vás poistenie majetku ochráni pred vytopením

Poistenie majetku často zostáva mimo pozornosti mnohých ľudí, aj keď práve poistenie nehnuteľnosti, domácnosti a zodpovednosti môže byť veľmi užitočné, napríklad v prípade vytopenia vášho bytu alebo bytu susedov.

Poistenie nehnuteľnosti

Toto poistenie sa vzťahuje na rodinné domy, byty a rekreačné objekty. Ak dôjde k vytopeniu bytu suseda, poistenie nehnuteľnosti pokryje škody na stavebných prvkoch, ako sú steny, okná, dvere, vstavaný nábytok či kuchynská linka. Na škody na zariadeniach, ako je televízor alebo iné spotrebiče, sa však nevzťahuje – na to slúži poistenie domácnosti.

Poistenie domácnosti

Poistenie domácnosti chráni váš nábytok, elektrospotrebiče a ďalšie vybavenie, ktoré nie je pevne zabudované. Zároveň kryje aj vaše osobné veci vrátane cenností nachádzajúcich sa v byte.

Poistenie zodpovednosti

Ak chcete byť plne chránení, je vhodné uzavrieť aj poistenie zodpovednosti. To je užitočné práve v prípadoch, keď spôsobíte škody iným ľuďom, napríklad susedom, ak ich vytopíte. Poisťovňa tak uhradí náklady na opravy v ich byte aj na poškodené vybavenie.

Najvýhodnejšie poistenie nehnuteľnosti a domácnosti online

Poistenie nehnuteľnosti a domácnosti
Výpočet ceny

Keď zistíte zatekanie od susedov tak to treba čo najskôr riešiť podľa nasledovného postupu:

Ako postupovať keď ma sused vytopil

Ak vás sused vytopil, je potrebné urobiť nasledovné kroky:

  • Ihneď odpojte elektrinu v byte alebo aspoň v zaplavenej časti bytu.
  • Premiestnite elektroniku a ďalšie veci, ktoré by mohla voda poškodiť, mimo zaplavenej časti bytu.
  • Zistite, odkiaľ uniká voda.
  • Kontaktujte suseda, aby okamžite odstavil vodu. Ak sa vám ho nepodarí zastihnúť alebo je ďaleko mimo bytu, kontaktujte vášho domovníka alebo správcu domu, aby odstavil vodu v celom dome.
  • Zavolajte havarijnú službu, aby únik vody opravila.
  • Následne zdokumentujte škody, a sused musí udalosť nahlásiť svojej poisťovni.
  • Pred príchodom likvidátora z poisťovne neupratujte, aby videl všetky spôsobené škody.

Ak máte v poistení majetku zahrnutú zodpovednosť za vodovodné škody, informujte o situácii svoju poisťovňu – škodu môžete nahlásiť aj online. Pred príchodom likvidátora neodstraňujte žiadne následky vytopenia, a to platí aj pre vašich susedov. Likvidátor tak bude môcť presne zhodnotiť škody, ktoré únik vody spôsobil vo vašom i susedovom byte

Ak si vy alebo váš sused nebudete vedieť rady, ako postupovať v prípade vytopenia, môžete kontaktovať asistenčnú službu poisťovne, kde vám odborne poradia. Kontakty na asistenčné služby poisťovní nájdete tu

Vymáhanie škody od vinníka v prípade vytopenia bytu

Sused, ktorý vás vytopil, má dojednané poistenie zodpovednosti – 

Ak má sused uzavreté poistenie nehnuteľnosti so zodpovednosťou za škodu, stačí, ak škodu zdokumentujete a sused ju nahlási svojej poisťovni. Výdavky na opravu vášho bytu a vybavenia budú pokryté z jeho poistenia zodpovednosti

Sused nemá poistenie zodpovednosti, ale vy máte poistenie majetku

Problém nastáva, ak sused nemá uzavreté poistenie nehnuteľnosti so zodpovednosťou a odmieta vám vzniknutú škodu uhradiť. V takom prípade, ak máte uzavreté poistenie nehnuteľnosti, kontaktujte svoju poisťovňu a škodu nahláste. Opravu vášho bytu a zariadenia pokryje vaše poistenie nehnuteľnosti a domácnosti. Poisťovňa následne vymáha vyplatené náklady od suseda, ktorý škodu spôsobil.

Sused nemá poistenie zodpovednosti a vy nemáte poistenie majetku

V tomto prípade žiadna poisťovňa nepreplatí škodu na Vašom majetku. Spôsob kompenzácie závisí len od vašej dohody so susedom. Môžete napríklad spísať dohodu, ktorá určí, kto bude zodpovedný za náhradu a v akom rozsahu  Ak sused, ktorý vám spôsobil škodu vytopením, nebude ochotný spolupracovať a škodu vám neuhradí, môžete sa obrátiť na správcu bytového domu, aby pomohol situáciu vyriešiť, alebo škodu vymáhať od suseda súdnou cestou.

Ako postupovať keď vytopíte susedov vy

Zastavte únik vody alebo zatvorte prívod vody do bytu. Ak to nie je možné, požiadajte domovníka alebo správcu bytového domu, aby odstavil vodu v celom dome.

  • Čo najskôr zavolajte havarijnú službu, ktorá problém odstráni.
  • Ak sused ešte o vytopení nevie, kontaktujte ho.
  • Zdokumentujte spôsobené škody fotografiami alebo videom.
  • Ak máte v rámci poistenia nehnuteľnosti zahrnutú aj zodpovednosť za škody, kontaktujte poisťovňu a nahláste škodu. Škodu môžete nahlásiť online tu.
  • Pred príchodom likvidátora z poisťovne neupratujte, aby mohol vidieť všetky spôsobené škody.

Poškodenie majetku susedom v prípade vytopenia

Ak poškodíte majetok susedom v prípade vytopenia a máte uzavreté poistenie nehnuteľnosti, ktoré zahŕňa aj poistenie zodpovednosti z vlastníctva nehnuteľnosti, poisťovňa uhradí škodu susedom za vás. Ak poistenie zodpovednosti nemáte, škodu budete musieť uhradiť z vlastných prostriedkov.

Ako postupovať ak mám vytopený dom

  • Zastavte únik vody alebo zatvorte prívod vody do domu.
  • Ihneď odpojte elektrinu v dome alebo aspoň v zaplavenej časti domu.
  • Premiestnite elektroniku a ďalšie veci, ktoré by mohla voda poškodiť, mimo zaplavenej časti domu.
  • Zavolajte havarijnú službu, aby únik vody opravila.
  • Následne zdokumentujte škody a nahláste ich poisťovni, kde máte poistený majetok.
  • Pred príchodom likvidátora z poisťovne neupratujte, aby mohol vidieť všetky spôsobené škody.

Poistenie majetku vyberajte s čo najlepším krytím

Pri výbere poistenia nehnuteľnosti a domácnosti je dôležité prihliadať nielen na cenu, ale aj na rozsah krytia. Poistenie by malo obsahovať aj poistenie zodpovednosti z vlastníctva nehnuteľnosti, ktoré vás kryje napríklad v prípade, že vytopíte susedov alebo spôsobíte inú neúmyselnú škodu na ich majetku.

Rovnako je dôležité, aby poistenie zahŕňalo automatickú indexáciu poistnej sumy, čím sa predchádza podpoisteniu v prípade nárastu hodnoty nehnuteľnosti. Podpoistenie by v prípade škodovej udalosti mohlo viesť k zníženiu poistného plnenia zo strany poisťovne.

Významnú úlohu zohrávajú aj nonstop asistenčné služby, ktoré vám pri škodovej udalosti poskytnú odbornú pomoc alebo, napríklad, asistenciu v prípade, že sa vymknete.

Najvýhodnejšie poistenie nehnuteľnosti a domácnosti online

Poistenie nehnuteľnosti a domácnosti
Výpočet ceny

Doklady pre poisťovňu

Poisťovňa vás bude kontaktovať a vyšle odborníka na posúdenie škôd priamo na mieste. Dôležité je, aby ste škody vopred zdokumentovali. Aj keď sú už niektoré časti priestoru suché, presné fotografie vášho domova a zariadenia pomôžu poisťovni urobiť čo najpresnejšie hodnotenie.

Na efektívne posúdenie škôd budete potrebovať:

  • fotografie alebo video záznam škôd,
  • doklady preukazujúce vlastníctvo nehnuteľnosti,
  • účtenky alebo faktúry za zariadenie (napr. cenné predmety alebo elektroniku),
  • neskôr aj faktúry či doklady o opravách poškodeného zariadenia, stien a podláh

Ako vysušiť vytopený byt a napraviť škody?

Po podobnej havárii je dôležité nechať skontrolovať vodovodné a elektrické rozvody, ktoré mohli utrpieť poškodenie. Ako prevencia proti vytopeniu zo spotrebičov môžu pomôcť moderné modely s funkciou včasného varovania pri problémoch.

Ak bolo vytopenie rozsiahle, najlepším riešením je osloviť odbornú firmu, ktorá sa špecializuje na odvlhčovanie. Takéto firmy často ponúkajú kompletnú podporu pri haváriách vrátane diagnostiky a opravy škôd. Po dôkladnom vysušení stien je vhodné oškrabať postihnuté časti a pretrieť celú stenu protiplesňovým náterom, aby sa zabránilo ďalšiemu poškodeniu.

Ako si vymaľovať svojpomocne

Odstráňte všetky mokré predmety vrátane nábytku či vydutej podlahy, pretože môžu byť zdrojom plesní. Predmety, ktoré sú iba mierne vlhké a môžu sa zachrániť, vyneste von, ak to umožňujú podmienky. Dôkladne prevetrajte celý byt a na urýchlenie sušenia môžete využiť elektrické ohrievače alebo odvlhčovače.

Koľko peňazí dostanete na náhradu škody?

Ak máte uzatvorené komplexné poistenie, teda poistenie domácnosti aj nehnuteľnosti, poisťovňa vám pravdepodobne poskytne vyššie odškodné, než by ste získali zo susedovej poistky. Z poistenia zodpovednosti za škodu sa totiž hradí iba skutočná škoda, ktorú spôsobil sused. To znamená, že ak ste mali v kúpeľni nábytok zakúpený pred desiatimi rokmi za 500 €, poisťovňa pri náhrade škody zohľadní jeho opotrebenie a nepreplatí plnú cenu nového nábytku.

Ako riešiť škvrny a kedy maľovať po vytopení?

Po vytopení od suseda môžu na stenách zostať škaredé škvrny. Aj keď vyzerajú nepekne, je dôležité nechať ich najprv dôkladne vyschnúť (minimálne tri týždne), aby v stenách nezostala žiadna vlhkosť. Po úplnom vyschnutí budete môcť posúdiť, do akej miery sú steny poškodené, a rozhodnúť, či je potrebné oškrabať omietku alebo len naniesť nový náter.

Škvrny po vytopení často získajú hrdzavý odtieň, čo ich robí ešte nápadnejšími. Po vysušení postriekajte postihnuté miesta a okolie protiplesňovým roztokom, ktorý má aj bieliaci účinok. Ak sa staré nátery odlupujú, budete musieť poškodené miesta oškrabať a povrch jemne prebrúsiť, aby bol hladký. Pred maľovaním nezabudnite použiť hĺbkovú penetráciu – tá spevní podklad a zabráni prenikaniu zvyškov hrdze. Po penetrácii naneste finálny náter, ale s opravami neponáhľajte; počkajte, kým sú steny úplne suché, aby bola sanácia dlhodobo účinná.

Dá sa zachrániť zatopená plávajúca podlaha?

Ak máte podlahu, ktorú je možné rozobrať a zatiaľ nebola výrazne poškodená vodou, existuje šanca na jej záchranu. Drevené a laminátové podlahy často reagujú na vytopenie až neskôr, keď sa voda začne odparovať, takže prvé známky poškodenia sa môžu objaviť až po čase. Rozsah škody závisí aj od toho, koľko vody sa dostalo pod podlahu.

Odporúča sa podlahu čo najskôr rozobrať a vysušiť pomocou odvlhčovača. Čím skôr tento proces začnete, tým väčšia je šanca na jej zachovanie.

Ak sú na laminátovej podlahe viditeľné zdvihnuté alebo poškodené spoje, pravdepodobne ju už nebude možné opätovne použiť. Podklad podlahy tiež potrebuje dôkladné vysušenie, čo môže trvať 7 až 21 dní v závislosti od množstva vody. Sokle je potrebné odstrániť, aby sa zabránilo tvorbe plesní za nimi.

Po dôkladnom vysušení podlahy a ošetrení postihnutých miest prípravkom proti plesni je možné položiť späť pôvodnú podlahu (ak je stále v dobrom stave) alebo ju nahradiť novou. S rozobratím, opätovným položením a kontrolou vlhkosti vám môžu pomôcť odborné podlahárske firmy. Materiály ako vinyl, keramika či kameň sú voči vytopeniu odolnejšie a zvládajú takéto situácie bez výrazných poškodení.

Zdieľať článok:
Podobné články