Povinné zmluvné poistenie – PZP

Ušetrite si čas a námahu s naším prehľadným porovnaním poistení PZP. Jednoducho a rýchlo získate prehľad o všetkých aktuálných ponukách.

Spolupracujeme
s najlepšími poisťovňami

Odporúčania na mieru pre vás

Do kalkulačky zadáte pár údajov
Do kalkulačky zadáte zopár základných údajov, potrebných pre výpočet poistenia. Všetky údaje a dáta sú chránené.
Porovnáme pre vás ponuky
Porovnáme Vám všetky ponuky od tých najlepších poisťovni v danom segmente aby ste si mohli vybrať tú, ktorá bude najviac vyhovovať Vašim potrebám.
Vyberte si najlepšiu ponuku
Na našej stránke si ľahko a bezpečne uzatvoríte Vami vybraté poistenie, ktoré Vám najviac vyhovuje. My sme pre Vás vybrali do odporúčaní aj produkty, ktoré by mohli byť pre Vás tie najlepšie.

Preferujete telefonický kontakt?

S potešením vám poskytneme odbornú asistenciu prostredníctvom telefónu, pričom prejdeme všetky možnosti a navrhneme optimálne riešenia.
Alebo nám môžete zavolať, kedykoľvek to vyhovuje vám

Prečo sa poistiť cez Respect Direct?

Spoločnosť Respect direct je súčasťou skupiny Respect Slovakia.
Vďaka našim skúsenostiam Vám vieme ušetriť nemalé finančné prostriedky na všetkých druhoch poistenia.
Respect Slovakia, ktorej sme členom, je najväčší maklér v neživotnom poistení na slovenskom trhu a aktuálne ich služby využíva viac ako 200 000 spokojných klientov.
V našom rozsiahlom portfóliu poisťovní nájdete ideálne poistenie pre Váš automobil, ktoré bude plne zodpovedať všetkým Vašim potrebám.
Máme 30 ročné skúsenosti a spolupracujeme so všetkými významnými poisťovňami.

Čo má obsahovať dobré povinné zmluvné poistenie?

Povinné zmluvné poistenie

Vypočítajte si nezáväzne cenu poistenia vášho auta a jednoducho si ho uzatvorte online z pohodlia domova.

Povinné zmluvné poistenie

Vlastníte motorové vozidlo alebo plánujete v najbližšom období jeho kúpu? V takomto prípade, by ste nemali zabudnúť na jeho poistenie. Povinné zmluvné poistenie motorového vozidla je forma poistenia, ktorá je stanovená zákonom. Táto zákonná poistka má zabezpečiť ochranu pre tretie strany, ktorým môžeme z nedbanlivosti spôsobiť značné finančné náklady  na škode alebo ujme. Pokiaľ spôsobíte Vaším autom  alebo motocyklom v dôsledku nehody škodu niekomu inému, náklady ktoré vznikli, za Vás preplatí poisťovňa.

 

S našou online kalkulačkou zistíte, koľko môžete ušetriť na Vašom súčasnom poistení.  Zároveň Vám vieme pomôcť s poistením pri kúpe vozidla.

 

Kto je povinný uzavrieť povinné zmluvné poistenie?

 

Povinnosť uzatvoriť povinné zmluvné poistenie (PZP) má držiteľ motorového vozidla, ktorý je zapísaný v dokladoch od daného vozidla, resp. jeho vlastník, prevádzkovateľ alebo nájomca. PZP sa musí uzatvoriť na každé motorové vozidlo, bez ohľadu od toho, či sa jedná o automobil, motocykel alebo prípojné vozidlo s evidenčným číslom.

Existujú však aj vozidlá bez evidenčného čísla, ktoré sa pri práci javia ako pracovné stroje, avšak akonáhle vstúpia do cestnej premávky, PZP je pre nich rovnako povinné. Do tejto skupiny patria rôzne vysokozdvižné vozíky, poľnohospodárske stroje (traktor, kosačka, sejačka a podobne) a stavebné stroje (bager, buldozer, valec a podobne). Ak ste vlastníkom podobného vozidla, radi Vám pomôžeme s jeho poistením prostredníctvom našej kalkulačky.

 

Čo kryje povinné zmluvné poistenie?

 Povinné zmluvné poistenie kryje škody spôsobené tretím osobám pri dopravných nehodách, spôsobené na ich majetku alebo zdraví. Rozsah poistenia je stanovený zákonom a nie je možné ho meniť.

 

Povinné zmluvné poistenie motorového vozidla zvyčajne kryje nasledujúce aspekty:

 • Škody vzniknuté poškodení, zničením, odcudzením alebo stratou veci: krytie škôd, ktoré spôsobíte iným osobám alebo ich majetku pri dopravných nehodách. To zahŕňa opravu poškodených vozidiel, majetku, alebo náhradu za ich hodnotu v prípade úplnej straty.
 • Škoda na zdraví a náklady pri usmrtení: krytie nákladov na liečbu, hospitalizáciu alebo rehabilitáciu osôb, ktoré utrpeli zranenia v dôsledku dopravnej nehody.
 • Účelne vynaložené náklady spojené s právnym zastúpením: pokrytie právnych nákladov, spojených s obranou v prípade žaloby alebo iných právnych postupov vyplývajúcich zo škody spôsobenej pri dopravnej nehode.
 • Ušlý zisk – náhrada ušlého zisku, ktorý vznikne v prípade, keď je majiteľ poškodeného vozidla závislý na tomto vozidle pre podnikanie alebo výkon svojej práce (ako napríklad kvôli doprave tovaru alebo vykonávaní služieb)

 

Je dôležité poznamenať, že povinné zmluvné poistenie zvyčajne kryje iba straty, ktoré spôsobíte iným osobám a ich majetku. Pre vlastné vozidlo a náklady spojené s jeho opravou a údržbou slúži PZP druhého vozidla. Pre takéto prípady odporúčame aj uzatvorenie Havarijného poistenia. S našou kalkulačkou viete získať poistenie auta, motocyklu alebo iného vozidla rýchlo a jednoducho.

 

Pripoistenia k PZP

 K povinnému zmluvnému poisteniu môžete získať v jednotlivých poisťovniach rôzne doplnkové pripoistenia, ktoré rozširujú rozsah samotného poistenia a zároveň poskytujú dostatočnú ochranu.

 

Pripoistenia k PZP bývajú štandardne súčasťou jednotlivých balíkov, ktoré poisťovne ponúkajú svojím klientom. Medzi pripoistenia, ktoré poisťovne ponúkajú patrí:

 • Havarijné poistenie (KASKO) – poskytuje ochranu pre škody spôsobené na Vašom vozidle (vandalizmus, krádež, prevrátenie a podobne)
 • Čelné sklo – náklady na opravu alebo výmenu skiel na Vašom vozidle v prípade ich poškodenia (prasknutie čelného skla kvôli kamienkom alebo vandalizmu)
 • Zrážka so zverou – poškodenie alebo zničenie vozidla následkom zrážky so zverou
 • Krádež vozidla – náklady na náhradu vozidla alebo jeho časti
 • Úraz vodiča a cestujúcich – ochrana pre vodiča a cestujúcich v prípade úrazu spôsobeného dopravnou nehodou (lekárka starostlivosť, hospitalizácia, rehabilitácia, invalidita alebo úmrtie)
 • Nepriaznivé prírodné udalosti – škody spôsobené prírodnými pohromami (povodeň, zemetrasenie, víchrica, silná búrka a podobne)
 • Pneumatiky a disky – škody na pneumatikách a diskoch Vášho vozidla, spôsobené defektom kvôli zlému stavu vozovky

 

Je dôležité poznamenať, že dostupnosť a rozsah týchto pripoistení sa môžu líšiť medzi rôznymi poisťovňami.

Služby asistencie patria medzi základnú službu, ktorú máte v každom balíčku. Poisťovne ponúkajú asistenčné služby 24 hodín denne, po 7 dní v týždni. V prípade núdze, Vám vie poisťovňa takto zabezpečiť dočerpanie paliva, odtiahnutie nepojazdného vozidla, náhradnú dopravu, výmenu pneumatiky, ubytovanie, otvorenie „zabuchnutého“ auta alebo právne poradenstvo.

 

Do akej sumy poisťovňa uhradí škodu?

 Limit poistného plnenia predstavuje maximálnu hranicu, do ktorej poisťovňa môže vyplatiť poistné plnenie v prípade jednej škodovej udalosti. Tieto limity sú stanovené v poistnej zmluve. Ak zákon neustanovuje inak, minimálny limit  poistného plnenia z jednej škodovej udalosti musí byť:

 

 • 5 240 000 EUR pre škody spôsobené na zdraví a náklady pri usmrtení, zahŕňajúce náklady na zdravotnú starostlivosť, nemocenské dávky, úrazové dávky, dôchodky a ďalšie dávky spojené so zdravotnými následkami, bez ohľadu na počet zradených alebo usmrtených osôb
 • 1 050 000 EUR pre škody spôsobené poškodením, zničením, odcudzením alebo stratou vecí, náklady spojené s právnym zastúpením a náhradu ušlého zisku, bez ohľadu na počet poškodených.

 

Konkrétne limity poistného plnenia sa môžu líšiť v závislosti od konkrétnej poisťovne a typu poistenia. S nami si viete limity jednotlivých poisťovní jednoducho porovnať a zvoliť vhodný balík poistenia pre Vašu ochranu.

Cena povinného zmluvného poistenia

 Cena povinného zmluvného poistenia (PZP) sa určuje na základe rôznych faktorov, ktoré sa týkajú nielen samotného vozidla, ale aj Vás ako majiteľa. Výpočet ceny poistenia ovplyvňuje objem a výkon motora alebo vek auta. Z faktorov týkajúcich sa majiteľa vozidla sú to napríklad vek, miesto bydliska a počet spôsobených nehôd.

 

Ak ste napríklad vodič v stredných rokoch, ktorý má už čo to najazdené a pochádzate z menšieho mesta, môžete od poisťovne získať výhodnejšiu ponuku, než čerstvý majiteľ vodičského preukazu, bývajúci vo veľkomeste.

 

PZP porovnanie

Na základe zodpovedaných faktorov, môžu poisťovne udeľovať vodičom tzv. bonusy, ktoré znížia konečnú cenu poistenia až o desiatky percent. Ak si želáte zistiť výšku povinnej poistky pre Vaše vozidlo, stačí spraviť pár klikov v našej online kalkulačke.

 

Pomôžeme Vám nájsť to najlacnejšie PZP pre Vaše vozidlo. Zároveň Vám vieme sprostredkovať porovnanie poistenia auta, ktoré už máte uzatvorené v inej poisťovni.

Alexander R., Bratislava
Cestovné poistenie
„Som vášnivý cestovateľ a v spoločnosti Respect direct mi odporučili poistenie, ktoré najviac vyhovuje mojim potrebám“
Odporúčania našich spokojných klientov
Jana L., Senec
Havarijné poistenie a PZP
„Operátorka na Call centre mi poradila to najvýhodnejšie poistenie pre moje nové auto. Ušetrila som čas a aj finančné prostriedky.“
Boris C., Hamuliakovo
Komplexné poistenie
„S akýmkoľvek poistením mňa a mojej rodiny sa veľmi rád zverujem do rúk spoločnosti Respect direct. Vždy mi našli a uzatvorili to najlepšie poistenie, ktoré som potreboval a pri nich viem, že nemusím mať starosť s porovnávaním a zháňaním toho najlepšieho. Všetko spravia za mňa rýchlo, komfortne a výhodne.“
Naši spokojní klienti